Moje przypuszczenie, że treść niniejszej publikacji nie sprawi większych trudności naszym robotnikom niemieckim, potwierdziło się. Przynajmniej do marca 1883 roku, gdy ukazało się pierwsze wydanie, wyprzedano 3 wydania w ogólnym nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy i to pod obuchem - dziś już pogrzebanego - prawa przeciw socjalistom. Oto zarazem jeszcze jeden dowód, jak bezsilne są zakazy policyjne wobec takiego ruchu, jak ruch współczesnego proletariatu.
Od czasu pierwszego wydania wyszło jeszcze kilka przekładów w obcych językach, a mianowicie: przekład włoski Pasquala Martignetti: "Il Socialismo Utopico ed ii Socialismo Scientifico", Benevento 1883; rosyjski: "Razwitije naucznowo socjalizma", Genewa 1884; duński - "Socialismens Udyikling fraa Utopi til Videnskab", w "Socialisk Bibliotek", I Bind, Kopenhaga 1885; hiszpański: "Socialismo utopico y Socialismo cientifico", Madryt 1886, i holenderski: "De Ontwikkeling van het Socialisme van Utopie tot Wetenschap", Haga 1886.
Wprowadziłem do niniejszego wydania kilka drobnych zmian; ważniejsze uzupełnienia poczyniłem tylko w dwóch miejscach: w pierwszym rozdziale, w ustępie o Saint-Simonie, który wypadł nieco za krótko w porównaniu z Fourierem i Owenem, oraz w końcu trzeciego rozdziału, w ustępie o "trustach", nowej formie produkcji, która tymczasem osiągnęła ważne znaczenie.
FRYDERYK ENGELS
Londyn, 12 maja 1891 r.
<dalej>