Ez a tanulmány, melyet az érdeklődő olvasó elé bocsátok, átdolgozása a Kommunista c. külföldi lapban megjelent cikkemnek. Annak idején, kb. 2 évvel ezelőtt a kéziratot külföldről küldtem Oroszországba és nyilván a katonai cenzúra vette előzetesen gyámság alá; "tévedésből" más kiadócéghez került. A februári, márciusi forradalom után "megkerült". Július havában kellett volna megjelennie, de az ellenforradalmi rendőrség és a junkerek pártnyomdánkat széjjelzúzták, és kéziratomat is pártfogásukba vették. Megrongálódott formában és csak jóval később sikerült kézhezkapnom, de közben elveszett Lenin elvtárs nagy és rendkívül értékes előszava, kinek e helyütt is mélységes köszönetemet fejezem ki.1
Miután művemet két évvel ezelőtt írtam, természetes, hogy a számbeli adatok (különösen a háború befolyásáról szóló fejezet) rendkívül elavultak.
Fájdalom, hogy nem sikerült munkámat mégegyszer átdolgoznom és új számbeli adatokkal felszerelnem. Csak a hiányzó íveket írtam meg és az utolsó fejezetet, mely előbb cenzúra miatt nem jelenhetett meg.
Kéziratomat akkor írtam, mikor a szocializmus legnagyobb megaláztatása idejét élte, mikor lábbal taposták a tőke és a "szocialista" árulók. A kézirat elküldése után szerzője csakhamar időt nyert arra, hogy a forradalom perspektíváiról a svéd király börtönében gondolkodjék.
Mikor ezt az előszót írom, a forradalmi szocializmus legnagyobb győzelmét aratja Oroszországban.
A szerző legforróbb óhaja, hogy e munka az imperializmus elleni harci eszközből mennél előbb poros irattárba tett történelmi dokumentummá váljék.
1917. november 25.
1 Az 1919-es magyar fordításba ezáltal nem is kerülhetett bele. Lenin kéziratát 1927-ben találták meg, amelyet követően a "Pravda" 17. számában jelent meg 1927. január 21-én. A marxists.org-ra felkerült változat már tartalmazza Lenin előszavát.