Marxistický internetový archiv - Česká sekce

Vladimír Iljič Lenin

Jak zatajují zisky páni kapitalisté
(K otázce kontroly)

To je pořád řečí o kontrole! A jak málo jev nich obsaženo! Jak je obcházena podstata obecnými frázemi, vzletnými řečnickými obraty, slavnostními „projekty“, jimž je souzeno, aby navždy zůstaly pouhými projekty!

Podstata věci je v tom, že všechna prohlášeni o kontrole a všechny návrhy na kontrolu jsou pouhé plané řeči, dokud nebude zrušeno obchodní a bankovní tajemství a nebude vydán zákon, že k obchodním knihám mají přístup dělnické odborové organizace.

Zde je malá, ale poučná ilustrace. Jistý soudruh, bankovní úředník, nám sdělil následující údaje, které dosvědčují, jak je zatajován zisk v oficiálních zprávách.

V 18. čísle časopisu Věstnik finansov[133] ze 7. května 1917 je uveřejněna bilance Petrohradské diskontní a úvěrové banky. V této bilanci je čistý zisk banky vykázán celkovou částkou 13 000 000 rublů (přesná suma činí 12 960 000; v textu budeme uvádět zaokrouhlené sumy, v závorkách přesné).

Prostuduje-li však bilanci znalec, ihned zjistí, že to ani zdaleka není celý zisk a že značná část zisku je šikovně utajena pod jinými položkami, takže ji žádná „daň“, žádná „nucená půjčka“ a žádné finanční opatření neobjeví, dokud nebude úplně zrušeno obchodní a bankovní tajemství. A skutečně, na kontě zvláštního rezervního kapitálu je vykázána částka 5 500 000 rublů. Právě do této takzvané rezervy nebo rezervního kapitálu se vesměs ukryje zatajovaný zisk. Kdybych já měl jako milionář 17 miliónů zisku a z nich bych si „rezervoval“ (tj. dal stranou) 5 miliónů, stačí, abych těchto pět miliónů vykázal jako „rezervní kapitál“, a je to! Všechny zákony o „státní kontrole“, o „státním zdanění zisku“ a tak dále jsem obešel!!

Dále. Na účtu došlých úroků a provizí byla v téže bilanci vykázána částka téměř 1 milión rublů (825 000). „To bych rád věděl,“ píše nám bankovní úředník, „z jakých částek se vlastně skládá zisk banky, když došlé úroky nejsou vykázány v položce zisků??“

A dále. Na účtě zůstatku zisku z dřívějších let je uvedena částka 300 000 rublů, která není zahrnuta do celkové sumy zisku!! To znamená, že spolu s předcházející položkou tu byl zatajen další zisk — nejméně v hodnotě jednoho miliónu. A stejně tak částka 224 000 rublů „nevyplacené dividendy akcionářům“ není zahrnuta do celkové částky zisku, ačkoli každý ví, že dividendy se vyplácejí z čistého zisku.

Dále. V bilanci figuruje ještě částka 3 800 000 rublů, označená jako „přechodné položky“. „O jaké přechodné položky jde,“ píše nám onen soudruh, „může osoba, která není do věci přímo zasvěcena, těžko zjistit. Dá se říct jen jedno: pod názvem ‚přechodné položky‘ se při sestavování bilance dá schovat část zisku a potom ji přenést tam, ‚kam patří‘.“

Takže zisk je vykázán částkou 13 miliónů rublů, ale ve skutečnosti se patrně pohybuje mezi 19 až 24 milióny — až do 80 % základního kapitálu, který činí 30 miliónů rublů.

Není snad jasné, že dokud není zrušeno obchodní a bankovní tajemství, jsou hrozby kapitalistům, sliby dělníkům, projevy a zákony o zabavení 90 % zisku největším kapitalistům jenom planým řečněním vlády?



Pravda, č. 94
12. července (29. června) 1917
  Podle textu Pravdy



__________________________________

Poznámky:

133 Věstnik finansov, promyšlennosti i torgovli — týdeník ministerstva financi; vycházel v Petrohradu od listopadu 1883 do roku 1917 (do ledna 1885 pod názvem Ukazatěl pravitělstvennych rasporjaženij po ministerstvu finansov). Přinášel vládní nařízení, ekonomické stati a přehledy.